Wina wytrawne
Wina wytrawne to trunki o niewielkiej ilości cukru, a ich cierpki posmak uznawany jest za symbol szlachetności tego rodzaju alkoholi. Wino wytrawne to tez idealny dodatek do wielu potraw – również jako ich składnik. Uniwersalność tego napoju sprawia, że jest ceniony na wielu stołach zarówno na co dzień, jak i podczas większych uroczystości. To jedna z najbardziej klasycznych propozycji, jeśli chodzi o poczęstunek alkoholem.
Wino wytrawne czerwone - co je wyróżnia?
Czerwone wina wytrawne uznawane są często za trunek obowiązkowy podczas różnego rodzaju przyjęć. Są postrzegane jako alkohol przeznaczony dla eleganckiego towarzystwa i na specjalne okazje. Takie wina powstają z ciemnych winogron, a można w nich wyczuć też nutę wiśniową, jagodową, malinową czy nawet waniliową. Wielu zaznacza, że
wino wytrawne czerwone ma bardziej intensywny smak i aromat od win białych czy różowych.
Co ciekawe,
czerwone wina wytrawne mogą mieć całą gamę barw zbliżonych do czerwieni. Można spotkać się z takimi odcieniami, jak rubinowy, purpurowy, rdzawo-ceglasty czy wiśniowy, nawet z wyraźnymi przebłyskami fioletu czy granatu. Ostateczna barwa wina zależy od rodzaju wybranych winogron i ilości barwnika zawartego w ich skórkach. Kolorystyka wina będzie też zależna od czasu leżakowania trunku w beczkach. Przykładowo im starsze wino, tym więcej będzie miało ceglastych akcentów.
Jakie właściwości ma wino wytrawne?
Wina wytrawne, spożywane w umiarkowanych ilościach, może mieć pozytywny wpływ na zdrowie organizmu ludzkiego. Według badań naukowych, zawarte w tym trunku polifenole mają korzystny wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego.
Wino wytrawne pozwala znacznie ograniczyć ryzyko zachorowalności na chorobę wieńcową, ponieważ zmniejsza stężenie tzw. złego cholesterolu w organizmie. Co więcej,
wina wytrawne mają też wykazywać działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe.
Według niektórych badań,
wytrawne wino może też wpływać korzystnie na nadciśnienie, zawał serca, udar mózgu czy miażdżycę. Mówi się nawet, że przeciwutleniacze zawarte w tym alkoholu zwalczają też wolne rodniki, odpowiedzialne między innymi za rozwijanie się chorób nowotworowych. Warto też pamiętać, że
wino wytrawne czerwone ma aż dziesięciokrotnie wyższe stężenie polifenoli od pozostałych rodzajów win, przez co właściwości prozdrowotne tego trunku są dużo większe.
Delektując się
winem wytrawnym - niezależnie od jego rodzaju - warto też pamiętać o umiarze, by nie doszło do uzależnienia i uszkodzenia innych organów ludzkich, jak wątroba czy trzustka. Nie należy też łączyć alkoholi z lekami oraz spożywać ich w czasie ciąży lub karmienia piersią, a także przed kierowaniem pojazdem.