5 faktów o okowicie, które pomogą Tobie nawiązać relacje z nieznajomymi

5 faktów o okowicie, które pomogą Tobie nawiązać relacje z nieznajomymi

5 faktów o okowicie, które pomogą Tobie nawiązać relacje z nieznajomymi

1.     Jak powstaje okowita?

Okowita to szlachetny destylat owocowy, do którego wykorzystuje się idealnie dojrzałe owoce. Dlatego jako mistrz destylacji w Drake’u pozyskuje je od zaprzyjaźnionych sadowników oraz ogrodników. Z racji posiadanego przez nas certyfikatu Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski wszystkie możliwe owoce kupujemy od rolników z Wielkopolski.Owoce wyszukuję przeważnie małe, gdyż wieżę, że to skórka kryje w sobie całe bogactwo smaku.

Całe owoce razem z soczystym miąższem i aromatyczną skórką fermentują przez wiele dni uwalniając wszystkie aromaty i smaki. Gdy już cały cukier z owoców zostanie przetworzony na alkohol, wrzucam zawartość do miedzianego alembika, który oddziela tak pożądaną esencję alkoholową. W procesie destylacji oddzielam  świeże nuty owocowe, od ciężkich i nieprzyjemnych, uzyskując „serce” świeże i aromatyczne. Dodam, że do butelek jako okowita trafia około 50% wytworzonego alkoholu, tego który ja uznaję za najlepszy.

Dodam, że nazwa okowita ma jak whisky pewne ograniczenia w produkcji. Otóż wytwarzając ją możemy użyć tylko 1 rodzaju surowca, np. jabłka, dodając do fermentacji szlachetne drożdże i nic poza tym. Ideą tego produktu jest nadanie mu smaku i aromatu surowca z którego został wykonany.

Swoją butelkę okowity możesz kupić tutaj: https://drake.com.pl/alkohole-rzemieslnicze/ovii/okowity/

2.       Ile owoców jest potrzebnych do wypełnienia butelki okowity?

Do wypełnienia jednej butelki potrzeba od 8 kg owoców w przypadku jabłka do 16 kg w przypadku owoców gruszki.

Raz wytworzyliśmy nawet okowitę z aronii, której na butelkę 0,5L wyszło aż 22,5 kg, lub okowita z czereśni której wytworzyliśmy z 250 kg owocu zaledwie 14 butelek!

Wydajność produkcji zależy od 2 rzeczy. Po 1 ilości cukru jaka znajduje się naturalnie w owocach. Po 2 mojego wyczucia smaku jako mistrza destylacji. Ja postawiłem na destylaty świeże w smaku, oraz delikatne, co znacząco wpływa na obniżenie wydajności, dając w zamian naturalną świeżość i słodycz.

3.       Dlaczego okowita jest dobra do świętowania?

Okowita pochodzi od słowa Aquavitae które dosłownie oznacza wodę życia. Okowita jest wpisana w naszą historię. Pierwotnie używano jej jako leku, który skutecznie „ożywia”, lub inaczej, przywraca do życia. Inną piękną tradycją świętowania było napełnianie beczek okowitą z okazji narodzin dziecka. Beczki te następnie zakopywano i odkopywano dopiero w dniu ślubu dziecka.

4.     Co mówi historia Polski o okowicie?

Okowita i jej przemyt urósł do rangi lokalnego patriotyzmu podczas gdy ziemie wielkopolskie były pod zaborem pruskim. Był to jeden z najbardziej dochodowych biznesów w XIX w. Ciekawostką jest fakt, że przemytnikom budowano specjalne, płaskie, beczki, które noszone były na plecach. Dla przykładu w Poznańskim okoliczni przemytnicy przywozili nawet 100 wiader spirytusu dziennie.

5.     Kiedy okowita dotarła do Polski?

Pierwsze adnotacje o okowicie pochodzą już z 1528 r. W 1616 r. alkohol ten został wymieniony w najstarszej książce kucharskiej. W Szwecji i Dani występuje pod nazwą akvavit, zaś w Norwegii jako akevitt. Do Polski dotarła najprawdopodobniej w XVI wieku z Włoch lub Niemiec. Na samym początku była dostępna głównie dla zamożnych mieszkańców.

O wszystkich tych tematach możesz śmiało opowiadać ciesząc się różnorodnością smaku, jaki odkryje przed tobą owocowy alkohol OVII. Polecam do niego kieliszki do grappy, oraz koniecznie degustuj alkohol w temperaturze pokojowej, nawet jeśli wynosi ona 25 stopni. Schładzanie każdego alkoholu bardzo spłaszcza jego smak i przytępia wyczuwane w nim nuty.

Na zdrOVIIe!

Zamów swoją butelkę okowity: https://drake.com.pl/alkohole-rzemieslnicze/ovii/okowity/

Dodaj komentarz